Laborky.cz vznikly při Gymnáziu Václava Beneše Třebízského v roce 2008, jako mimoškolní aktivita několika nadaných studentů a ochotného profesora a ředitele školy RNDr. Milana Dundra, CSc.
Studenti se věnovali hlavně vlastním experimentům, které si běžně ve výuce nemohli zrealizovat. Do Laborek.cz postupně přicházeli další studenti, ale také učitelé, rodiče a přátelé školy. V současnosti mají Laborky.cz přibližně 20 členů.
Zabýváme se experimenty z oblasti fyziky, chemie a biologie. Od roku 2011 spolupracujeme s Českou televizí na pořadu Zázraky přírody, do kterého připravujeme a realizujeme pokusy pro natáčení.

Naším hlavním cílem je nejen si experimenty vyzkoušet u nás v malé skupince, ale dát šanci i ostatním zájemcům o experimenty tak, aby si mohli experimenty zopakovat popř. vylepšit. Např. návod na supersliz z našich stránek si stáhlo přes 60.000 lidí.
Jsme oficiálním partnerem evropské Noci vědců (do loňského roku jediná střední škola v Evropě). Na této akci pro veřejnost se v naší škole sejde cca 800 zájemců o přírodní vědy a škola je plná workshopů a zajímavých ukázek pokusů. Na této akci také hostuje s pokusy Gymnázium Bruntál, se kterým si sdílíme zkušenosti a nápady již několik let. Naše pokusy si občas i natáčíme, což nám umožnilo zaslat dvě videa do soutěže FILMFEST MFF UK 2012, kde jsme vyhráli obě hlavní ceny. Od České fyzikální společnosti jsme obdrželi Ocenění za popularizaci fyziky.

Na základě domluvy s několika školami z ČR (Liberec, Přerov, Velvary, Bruntál…) pořádáme pro tyto zájemce ukázky experimentů Laborek.cz – skutečný zájem o sdílení vědomostí ukazuje i to, že za námi jezdí tyto skupinky i o víkendech s tím, že přespávají ve školní tělocvičně.
Již několik let předvádíme naše experimenty na Festivalu rekordů v Pelhřimově. V loňském roce jsme na této akci na žádost Agentury Dobrý den připravili pro regionální školy zábavnou vzdělávací soutěž s názvem Zázraky vědy, kterou moderoval Vladimír Kořen spolu s jedním studentem z Laborek.cz. Každý rok také zapíšeme při Festivalu rekordů nový český rekord z oblasti experimentů. V současnosti jsme držiteli 12 českých rekordů, které jsou evidovány v České knize rekordů. I díky této činnosti motivujeme další zájemce o přírodní vědy k vlastním experimentům. Na této naší činnosti je vidět, že i s málem se dá realizovat opravdu velký experiment.

„Mladí vědci“, tak si tato skupinka mladších členů Laborek.cz říká, získali v talentové soutěži v republikovém kole cenu Zlatý oříšek pro rok 2012.
Jsme jedním ze zakládajících členů o.s. Žádná věda, které popularizuje vědu mezi širokou veřejností. Jedním ze zajímavých projektů byl i projekt STRATOCACHING, pro který jsme jednak realizovali samotný řídící počítač stratosférické gondoly balonu a také jsme u nás na škole zřídili a provozovali Řídící středisko letu, odkud naši studenti dohlíželi na bezpečný pohyb stratosférického balonu vzdušným prostorem ČR. Součástí tohoto projektu byla i hra pro veřejnost, protože balon nejen zprostředkoval krásná videa ze stratosféry nejen nám, ale i ostatním zájemcům, ale zároveň z výšky 32 km vypustil na zem zvětšená semínka javoru, která v sobě měla GPS lokátory a zapojení hráči (cca 10.000) tato semínka, tzv. stratocache, hledali. Pro velký úspěch jsme tento experiment již znovu zopakovali.

Laborky.cz a vyučující naší školy se podílejí na přípravě a vedení kroužku Zkoumálek.cz, který je určen pro zájemce o přírodní vědy z řad žáků 1. stupně ZŠ. Tento kroužek má současnosti 20žáků.
V rámci projektu EVVO SČK jsme na škole realizovali chovatelský kroužek, systém recyklace odpadů a kroužek včelařský, který má své úly na střeše školy.
V rámci šíření informací mezi veřejnost máme zřízeno online vysílání obrazu na internet přes zimu z ptačího krmítka a přes léto z ptačího pítka, dvou budek pro hnízdění ptáků a z jednoho proskleného včelího úlu.

Do naší školy se na ukázky experimentů chodí dívat i místní školky, protože si myslíme, že i takto malé děti lze jednoduchým pokusem zaujmout. Z reakcí učitelek MŠ i dětí je nám jasné, že i toto je správná cesta, jak šířit zájem o přírodní vědy.Na škole také pořádáme různé přednášky nejen pro studenty, ale i pro veřejnost. V aule školy přednášela již několikrát např. Dana Drábová, Milan Halousek, Vladimír Kořen, vědci z CERNu…

Činnost, kterou Laborky.cz realizují, by samozřejmě nešla bez skvělého přístupu vedení školy a ostatních vyučujících.
Nechceme se ale věnovat pouze našemu regionu – školám a veřejnosti Slánska, chceme šířit naše dlouholeté zkušenosti a nápady i dalším zájemcům z řad učitelů a žáků. 

O tom, jak u nás v Laborkách.cz realizujeme TO, najdete zde: Páteční odpoledne a TO.