DSC00354  
Ve středu 31.ledna a ve čtvrtek 1.února 2018 proběhla v naší škole již třetí konference k projektu Celorepubliková síť Laborky.cz při Gymnáziu v Slaném. Tentokrát se sjelo mnohem více účastníků, protože se z každého kraje v České republice od ledna zapojují už dvě školy - celkem tedy 28 většinou základních škol, ale zčásti i škol středních. Z každé školy přijíždějí dva nebo tři učitelé.

Bohatý program začal ve středu, kdy účastníky přivítali manažeři projektu, starosta královského města Slaný Martin Hrabánek a ředitel školy, a pak už se mohli učitelé ponořit do práce. Kromě toho, že je potřeba se naučit zpracovávat videomedajlonky, zprávy z činnosti, vkládat soubory na internetové úložiště a komunikovat prostřednictvím webinářů, byla už další činnost tak trochu hrou. Hlavním tématem pro měsíc únor byly otisky prstů, takže nejprve trojice kriminalistů předvedla účastníkům, jak nesnadná, ale zároveň zajímavá je jejich práce. Nebylo snadné poté vymyslet, jak dopravit z výšky 16m bezpečně na zem balonek naplněný vodou - při této badatelsky orientované výuce se kantoři vžili do žákovských rolí a celým bádáním je vedli coby učitelé naši Zkoumálci (nejvíc se jim pak líbilo běhat pro spadlé padáky a další vyrobená zařízení). Pak si ještě společně s Krtkem pohráli s digitálním pískovištěm a digitální polokoulí. Večer jsme navštívili františkánský klášter a kostel Nejsvětější trojice - provedl nás bratr Jan Andil. Nejsilnějším momentem bylo vystoupení našeho oktavána Matěje Bartoně, který je již 9 let v kostele varhaníkem. Zahrál dvě skladby, podal zasvěcený výklad o varhanách a nakonec nás nechal nahlédnout i do jejich útrob.
Ve čtvrtek se účastníci rozdělili do tří skupin - jedna zkoumala použití počítačové hry Minecraft v rámci výuky, druhá se zabývala programováním robotů z Lega a třetí vyvolávala otisky chemickými metodami v laboratoři.
Vše proběhlo bez problémů, všichni si pohráli a podumali nad tím jak učit badatelsky. Co je ale asi největším přínosem pro nás všechny? Vybudované přátelské vztahy a vzájemná výměna zkušeností - jak jinak bychom se dozvěděli, jakým způsobem pracují s dětmi např. v Bruntálu, Olomouci nebo Chebu? Všichni odjížděli spokojeni a my se těšíme na další konferenci, která proběhne ve druhé polovině roku.
Milan Dundr

Fotogalerii najdete ZDE